Misja Szalom - przyjaciele Izraela z Krakowa

Szukaj w misjaszalom.pl

Idź do treści

Menu główne:


Wzgorze Swiatynne

GALERIA > Izrael > Jerozolima

Witamy w Galerii: Izrael

Wzgórze Świątynne to obszar terenu gdzie kiedyś znajdowała się Świątynia Jerozolimska (hebr. Bejt HaMikdasz) – pierwsza i najważniejsza świątynia judaizmu. Powstała w latach 966-959 p.n.e. za czasów króla Salomona, na miejscu wskazanym uprzednio przez króla Dawida, na wzgórzu Moria ("święta skała") w północno-wschodniej części Jerozolimy. Do Świątyni, otoczonej kilkoma dziedzińcami, przylegał od południa zespół pałacowy. Pierwsza Świątynia została zniszczona przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II w 587 roku p.n.e.
Po zburzeniu Pierwszej Świątyni i powrocie z niewoli babilońskiej (536 p.n.e.) wzniesiono
Drugą Świątynię (520-515 p.n.e.), o wiele skromniejszą, później kilkakrotnie przebudowywaną – czasy Chrystusa. Za panowania Heroda Wielkiego Druga Świątynia została rozebrana i wybudowana na nowo wraz z rozległymi, monumentalnymi dziedzińcami.
W dniu 4 sierpnia 70 r. po nieudanym powstaniu żydowskim, Rzymianie zburzyli Drugą Świątynię. Jedyną pozostałością
Drugiej Świątyni są resztki okalającego ją muru - tzw. Mur Zachodni, znany jako Ściana Płaczu. Od XVI wieku jest on świętym miejscem judaizmu.
Dziś na Wzgórzu Świątynnym znajduje się muzułmańska Kopuła na Skale (znana też jako Meczet Omara).
Więcej - patrz K o m e n t a r z do galerii.Wzgórze Świątynne

Agenda Kościoła Zielonoświątkowego w PolsceMapa witryny / Zastrzeżenie prawne / Archiwum / © 2009 - 2011 by Misja Szalom. All rights reserved / Drukuj tą stronę / do góry


Powrót do treści | Wróć do menu głównego