Misja Szalom - przyjaciele Izraela z Krakowa

Szukaj w misjaszalom.pl

Idź do treści

Menu główne:


Instytut Studiow Zydowskich

MISJA > Współpraca

Instytut Studiów Żydowskich

We wrześniu 2006 roku w Warszawskim Seminarium Teologicznym powstał Instytut Studiów Żydowskich.

Dyrektorem instytutu został dr Sławomir Witkowski.

Celami Instytutu są:
- Badania naukowe nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce.
- Badania naukowe na temat relacji chrześcijan z Żydami na przestrzeni wieków (łącznie ze znaczeniem Judaizmu dla teologii chrześcijańskiej - teologia katolicka i Kościołów protestanckich).
- Współpraca z naukowymi ośrodkami zajmujących się badaniami nad dziejami Żydów
- Współpraca z gminami żydowskimi w Polsce.
- Współpraca z organizacjami żydowskimi w Europie i USA
- Propagowanie idei tolerancji i szacunku do wyznawców judaizmu.
- Walka z przejawami antysemityzmu poprzez szerzenie wiedzy o dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich.
- Prowadzenie warsztatów i szkoleń dla nauczycieli jak nauczać o dziejach Żydów na ziemiach polskich.

Pierwszą inicjatywą Instytutu była organizacja Wieczoru Kultury Żydowskiej, który odbył się 20 września 2006 w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Główną atrakcją był świetny występ zespołu Jarmula Band, który przez blisko 2 godziny wykonywał muzykę żydowską. Jeszcze w końcu września Instytut zorganizował konkurs wojewódzki dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, poświęcony dziejom Żydów na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Odbywał się on w trzech etapach, a jego finał miał miejsce w Centrum Sztuki - Zamek Sielecki w Sosnowcu w marcu 2007 roku.
Kolejną inicjatywą Instytutu była akcja sprzątania cmentarzy żydowskich w Sosnowcu i Będzinie. Uczestniczyła w niej 140 osobowa grupa młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich z Sosnowca i Będzina. Młodzież pięknie pracowała, szczególnie na XVIII wiecznym cmentarzu w Sosnowcu - Modrzejowie (powstał w 1790r). Kirkut ten bowiem był całkowicie porośnięty i zaniedbany. Po 6 godzinach pracy przywrócono mu jego dawny wygląd. Młodzież podnosiła przewrócone przez wandali macewy, a nawet usuwała szczątki ludzkie, które zostały odkryte w wyniku dewastacji cmentarza przez wspomnianych już chuliganów.

Akcje te będą powtarzane cyklicznie na przełomie kwietnia/maja. Instytut nawiązał współpracę z katowicką Gminą Żydowską. Młodzież z WST będzie także sprzątała wybrany cmentarz żydowski w Warszawie.
Dużym przedsięwzięciem był również kurs pt. ''Czego i jak nauczać o dziejach i kulturze Żydów na lekcjach historii, języka polskiego i wiedzy o kulturze''. Kurs odbywał się w sosnowieckim Zamku Sieleckim od stycznia do maja 2007 r. w wymiarze 40 godzin. Wykłady były prowadzone przez wybitnych specjalistów z dziedziny dziejów i kultury żydowskiej w Polsce.
Efektem działalności naukowej było także napisanie dwóch publikacji naukowych, które otrzymały pochlebne recenzje wydane przez wybitnych naukowców z Katedry Judaistki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza z nich pt. ''Z dziejów Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim'', została wydana przez Muzeum w Sosnowcu; druga pt ''Żydzi na ziemiach polskich w średniowieczu z uwzględnieniem Śląska i Pomorza Gdańskiego'' została wydana przez Drukarnię Akademicką w Krakowie.

http://www.wst.edu.pl/STUDIA/Instytut-Studiow-Zydowskich



Dr Sławomir Witkowski - publikacje

Pod redakcją naukową:

1. Z dziejów Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim, red. D. Rozmus, S. Witkowski, Sosnowiec 2006

2. Regionalizm w szkolnej edukacji. Pogranicze śląsko-małopolskie (Górny Śląsk, Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Olkuska), red. D. Rozmus, S. Witkowski, Sosnowiec 2008

3. Z dziejów Zagórza, red. D. Rozmus, S. Witkowski, Sosnowiec 2008

4. Wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego, red. D. Rozmus, S. Witkowski, Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza - Będzin 2009r.(wyd. Instytut Zagłębiowski Wyższej Szkoły Humanitas

5. Z dziejów kultury fizycznej w Zagłębiu Dąbrowskim i regionach ościennych, red. A. Fryc, M. Ponczek, S. Witkowski, Sosnowiec-Katowice- Dąbrowa Górnicza 2010.


Publikacje autorskie:

1. S. Witkowski, Żydzi na ziemiach polskich w średniowieczu. Z uwzględnieniem Śląska i Pomorza Gdańskiego, Olkusz 2007(wyd. Neon, Olkusz; recenzja: dr Dariusz Rozmus).

Agenda Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce



Mapa witryny / Zastrzeżenie prawne / Archiwum / © 2009 - 2011 by Misja Szalom. All rights reserved / Drukuj tą stronę / do góry


Powrót do treści | Wróć do menu głównego