Misja Szalom - przyjaciele Izraela z Krakowa

Szukaj w misjaszalom.pl

Idź do treści

Menu główne:


Biblioteka Aleksandryjska

GALERIA > Egipt > Aleksandria

Witamy w Galerii: Egipt

Biblioteka Aleksandryjska - największa biblioteka świata starożytnego założona w Aleksandrii przez Ptolemeusza I Sotera za radą Demetriusza z Faleronu (datuje się to wydarzenie na lata około 350-283 p.n.e.).
Biblioteka działała przy Museionie, ówczesnym odpowiedniku instytutu badawczo-naukowego. Ptolemeusz II Filadelfos przyczynił się istotnie do zgromadzenia wielu znaczących zbiorów. Nakazał przeszukania rejonu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu cennych pism. Niektóre wykupywano, inne tylko przepisywano. Każdy, kto wjeżdżał do Aleksandrii z jakąś księgą, musiał ją zostawić w depozycie biblioteki, by można było ją skopiować.

Nowa Biblioteka Aleksandryjska - Bibliotheca Alexandrina – wielka biblioteka i centrum kulturalne.
Została wzniesiona dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e.. Oficjalna inauguracja miała miejsce 16 października 2002 r.
Kształt 11 poziomowej biblioteki przypomina wielki przechylony bęben. Szklano-aluminiowy dach - o wysokości 32 m i średnicy 160 m - jest nachylony w kierunku północnym z wieloma samoczyszczącymi się oknami, które rozjaśniają główną czytelnię. W gmachu o kształcie szerokiego, ściętego cylindra znajdują się największe hale, a cała konstrukcja częściowo opada poniżej poziomu morza - cztery najniższe kondygnacje znajdują się pod ziemią. Płaski, lśniący dach łagodnie obniża się z wysokości siedmiu pięter, jakby się zapadał w głęboką studnię. Gdy promienie słoneczne odbijają się od metalicznej powierzchni, z daleka konstrukcja ta wygląda jak wschodzące słońce. Wewnątrz znajduje się 17 szybkobieżnych wind. Fasada centralnego budynku to stroma, szeroka krzywizna z szarego asuańskiego granitu z wyżłobionymi literami 120 rodzajów starożytnych i współczesnych alfabetów. Rzędy liter trafnie wyobrażają cegiełki gmachu wiedzy. Większą część wnętrza cylindra zajmuje otwarta, wielopoziomowa czytelnia. W podziemiach przygotowano miejsce na 8 milionów woluminów. Znajdują się tu też hale wystawowe, biblioteki dla dzieci i młodzieży, trzy muzea, cztery galerie sztuki, centrum konferencyjne i stanowiska dla osób mających kłopoty ze wzrokiem. Wybudowano również planetarium, jako oddzielną kulistą budowlę przypominającą satelitę zatrzymanego w swej wędrówce wokół głównego budynku oraz laboratorium, w którym opracowuje się i konserwuje manuskrypty. Specjalistyczne systemy komputerowe i przeciwpożarowe potrafią ugasić pożar, nie zostawiając na cennych tekstach nawet kropli wody. Wszystko to dopełnia wyposażenie kompleksu będącego pod względem technicznym prawdziwym dziełem sztuki. Dzięki systemowi komputerowemu można uzyskać dostęp do zasobów innych bibliotek. Biblioteka zajmuje powierzchnię 70.000 m
kw. i jest otoczona wielką sadzawką.



Nowa Biblioteka Aleksandryjska

Agenda Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce



Mapa witryny / Zastrzeżenie prawne / Archiwum / © 2009 - 2011 by Misja Szalom. All rights reserved / Drukuj tą stronę / do góry


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego