Misja Szalom - przyjaciele Izraela z Krakowa

Szukaj w misjaszalom.pl

Idź do treści

Menu główne:


Spotkanie z Naczelnym Rabinem Krakowa

MULTIMEDIA > Reportaże > 2010

Wydarzenie: Spotkanie z Naczelnym Rabinem Krakowa - Boazem Pash / Data: 06.05.2010 / Miejsce: Kraków, Nowa Huta

O dwóch tablicach Mojżesza i nie tylko - czyli spotkanie z rabinem Krakowa Boazem Pashem

- Dlaczego Bóg dał Mojżeszowi dwie kamienne tablice, skoro mógł Dziesięcioro Przykazań zmieścić na jednej?
Na Górali skupienie, wszyscy myślą. Dlaczego Bóg dał dwie tablice? Z tyłu sali ktoś zauważył:
Bo Mojżesz miał dwie ręce!
Rabin mówi, my słuchamy, przytakujemy, siorbiemy herbatkę z cukrem i na tym koniec - jeśli ktoś tak wyobrażał sobie spotkanie z Boazem Pashem, to srogo się zawiódł. Okey, była herbata z cukrem, ale pojawiła się też inna rzecz: rozmowa, a Pani Rozmowa ma to do siebie, że inaczej niż jej sąsiad z podwórka - Pan Monolog, zmusza do myślenia. To Myślenie to swoją drogą też ciekawy gagatek - taki wagabunda bym rzekła - raz jest, raz go nie ma, a Monologu nie znosi, bo w jego towarzystwie najczęściej przysypia.
Rabin Krakowa ma z tym Myśleniem wiele wspólnego, ot chociażby to, że też jest takim jak on wagabundą. Był i w Brazylii, i na Ukrainie, w Portugali i w Indiach, a teraz jest w Polsce. A w „teraz” najaktualniejszym z możliwych jest u nas - w Nowej Hucie. Po raz pierwszy w życiu. 6 maja był Dniem Premier, bo Misja Szalom także po raz pierwszy gościła na spotkaniu rabina Krakowa. No i jak było?
Zapytajcie Myślenie, bo ono miało największe używanie. A stało się tak za sprawą Boaza Pasha, który prowokował nas do niego. Co robi bandyta, kiedy chce zmusić przechodnia, żeby podniósł ręce do góry? – Wyciąga broń. A co robi rabin, żeby sprowokować nas do myślenia? – Zadaje pytanie. To jest jego broń. Pytania zresztą były różnego kalibru: jedne drobne, zupełnie niewinne, zdawałoby się, że do jakiegoś głębszego zastanowienia się Cię nie popchną (zaakcentuję użyte „zdawałoby się”), drugie bardziej „konkretne”, ale obojętnie jakie by nie były, zawsze domagały się jednej rzeczy: odpowiedzi. A gdy padała odpowiedź, padało kolejne pytanie. Relacjonuję: przez około dwie godziny na Górali 15 trwała „wymiana ognia”.
Dlaczego Bóg dał Mojżeszowi dwie kamienne tablice, skoro mógł Dziesięcioro Przykazań zmieścić na jednej?
Wiemy już, że Mojżesz miał- chwalmy Stwórcę!- dwie ręce.
- No to dlaczego Bóg dał Mojżeszowi dwie tablice?- docieka rabin. Pytanie domaga się odpowiedzi. Rabin zresztą też.
- Bo jedne przykazania dotyczą naszej relacji z Bogiem, a drugie - naszej relacji z ludźmi - pada nagle.- Dlatego te dwie tablice.
- A, czyli pierwsze pięć na jednej tablicy, drugie pięć na drugiej? - modelowe pytanie z gatunku: „zdawałoby się, że do głębszego zastanowienia się Cię nie popchną".
- Tak. – odpowiadamy.
- Dobrze.- mówi rabin.- No to wymieńcie mi tych pierwszych pięć, które dotyczą naszej relacji z Bogiem.
Nic prostszego.
1. Nie będziesz miał innych Bogów obok mnie.
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie w górze i na ziemi w dole.
3. Nie używaj imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy.
4. Pamętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
… A piąte?
5. Czcij ojca swego i matkę swoją.
Dlaczego to przykazanie jest na tej tablicy a nie na drugiej, skoro nie dotyczy naszej relacji z Bogiem?
Myślimy. I odpowiedź padnie, ale jeszcze nie teraz. Teraz czas na kolejne pytanie, bo kolejna odpowiedź czeka w kolejce na to, by ujrzeć światło dzienne, by zaistnieć. Potem my zadamy pytanie, jedno a potem drugie, a potem jeszcze następne. O proroctwa dotyczące Izraela, o to, kim jest Mesjasz… Wiele pytań, dużo by opowiadać. Szkoda, że Was z nami nie było. Może jedna Wasza odpowiedź pozdrowiłaby jakieś jedno „zdawałoby się niewinne” pytanie rabina?


Gabrysia Nieśpielak

Agenda Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce



Mapa witryny / Zastrzeżenie prawne / Archiwum / © 2009 - 2011 by Misja Szalom. All rights reserved / Drukuj tą stronę / do góry


Powrót do treści | Wróć do menu głównego