Misja Szalom - przyjaciele Izraela z Krakowa

Szukaj w misjaszalom.pl

Idź do treści

Menu główne:


Plaszow

GALERIA > Kraków

Witamy w Galerii: Kraków

Płaszów – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XIII Podgórze. Położony jest po prawej stronie Wisły, w południowej części miasta. Na terenie Płaszowa w okresie 1942-1945 istniał niemiecki obóz Plaszow.
Z Płaszowem związanych jest wiele wydarzeń z okresu II wojny światowej. Mieścił się tu obóz koncentracyjny, który został utworzony jesienią 1942 r. Do 1944 r. był obozem pracy przymusowej Żydów z krakowskiego getta, przyjmował jednak transporty z południowej Małopolski oraz Słowacji i Węgier. Obóz zajmował teren ponad 80 ha i mieścił 25 tys. więźniów.
W bezpośrednim sąsiedztwie obozu mieścił się osobny oddział obozu dla Polaków. Pracowali oni w bardzo ciężkich warunkach w kamieniołomie Liban.
Liban – tak brzmi potoczna nazwa dużego kamieniołomu znajdującego się na terenie Płaszowa. Pochodzi ona od nazwiska Ernesta Libana, przedsiębiorcy, który w 1873 rozpoczął tu eksploatację wapienia. Kamieniołom ten w okresie II wojny światowej stanowił miejsce pracy przymusowej dla więźniów Konzentrationslager Plaszow.
Obecnie wyrobisko jest atrakcyjnym miejscem rekreacji ze względu na okoliczny las, kopiec Krakusa oraz liczne tereny zielone. Zdarzają się jednak tragiczne w skutkach upadki z 50-metrowych ścian kamieniołomu.
W 1993 "Liban" zamienił się w plan filmowy "Listy Schindlera" (reż. Steven Spielberg). Do dzisiaj znajdują się tam pozostałości scenografii – metalowe konstrukcje przemysłowe oraz ogrodzenia z drutem kolczastym.Płaszów

Agenda Kościoła Zielonoświątkowego w PolsceMapa witryny / Zastrzeżenie prawne / Archiwum / © 2009 - 2011 by Misja Szalom. All rights reserved / Drukuj tą stronę / do góry


Powrót do treści | Wróć do menu głównego